Quick Find Code: SF100T/RETA
Specifications
| Airflow | 85 m3/h |
|---|---|
| Applicable Area | Bathroom, Toilet |
| Extraction Rate Litres Second | 23 L/s |
| Extractor Type | Inline |
| Fan Size Diameter | 4 in |
| Finish Or Colour | White |
Manrose SF100T 100mm/4inch. 240v Timer In-line Axial Fan Kit - Return Unit
Quick Find Code: SF100T/RETA
Specifications
| Airflow | 85 m3/h |
|---|---|
| Applicable Area | Bathroom, Toilet |
| Extraction Rate Litres Second | 23 L/s |
| Extractor Type | Inline |
| Fan Size Diameter | 4 in |
| Finish Or Colour | White |
Product Overview
Designed for the safe ventilation of bathrooms, toilets and shower rooms, the SF 100 (100mm 4") is 85m³/hr 23 litres per second. Available with or without a timer, the SF100 fan kits are supplied complete with a fan unit, one length of PVC flexible ducting, one internal (white) and one external wall grille, fixing screws, plugs and straps to secure the duct to the grilles. The units are all manufactured using high impact ABS thermoplastics for strength and durability, aesthetics and easy cleaning. Power is provided by a single phase induction motor with pre-oiled bearings for a long, maintenance-free life. Designed to comply with the Building Regulations on Ventilation (F1).
- White Bezel
- Installed in Loft or Roof Space
- Maximum pressure: 20 p.a.
- Fan speed: 2400 r.p.m.
- Sound volume: 41.0 dB(A)
- Extraction Rate 85m³/hr
- Ceiling-Mounted
- Timer: Max 20min
- Maximum operating temperature: 40ºC
Criteria
- Guarantee: 3 Years
- Manufacturer Code: SF100T
Specification
| Airflow | 85 m3/h |
|---|---|
| Applicable Area | Bathroom, Toilet |
| Extraction Rate Litres Second | 23 L/s |
| Extractor Type | Inline |
| Fan Size Diameter | 4 in |
| Finish Or Colour | White |
| Installation Kit | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Lip Depth | 10 mm |
| Minimum Voltage | 220 V |
| Mounting | Ceiling |
| MPN | SF100T |
| Number Of Speeds | 1 |
| Timer | Yes |
| Voltage | 240 V |
| Height | 130 mm |
| Weight | 1 kg |
| Width | 155 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.
Portable Air Conditioners
Air Coolers
Wall Mounted Air Conditioning Units
Commercial Cooling
Desk Fans
Pedestal Fans
Floor Fans
Tower Fans
DC Fans
Air Circulators
Drying Clothes Dehumidifiers
Low Energy Dehumidifiers
Commercial Dehumidifiers
Dehumidifier Accessories
Humidifiers & Air Purifiers
Inline Fans
Kitchen Extractor Fans
Bathroom Extractor Fans
Commercial Extractor Fans
Shower Extractor Fans
Silent Extractor Fans
Heat Recovery Extractor Fans
PIV & Whole House Ventilation
Extractor Fan Accessories
Extractor Fan Controllers
Panel Heaters
Portable Heaters
Fan Heaters
Patio Heaters
Storage Heaters
Towel Rails
Air Curtains
Underfloor Heating
Time Controllers
Heating Clearance
Conservatory Heaters
Ducting Kits
Internal Grilles
External Grilles
Ducting Hose
Ducting Clamps
Ducting Connectors
Compressor Dehumidifiers
Desiccant Dehumidifiers
Electric Radiators
Oil Filled Radiators
Oil Free Radiators
Under Sink Water Heaters
Over Sink Water Heaters
Unvented Water Heaters
Instant Water Heaters
Hand Wash Units
Electric Heaters