Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: DIET50I
Quick Find Code: DIET50I
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Air Flow
For Rooms
Upto m2
Lourve
Empty Tank
Alarm
Storage
Capacity
Status
Price
Qty
Air Flow 1400 m3/h
For Rooms
Upto m2
16 m²
Lourve Yes
Empty Tank
Alarm
Yes
Storage
Capacity
Sold Out
£199.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Air Flow 600 m3/h
For Rooms
Upto m2
10 m²
Lourve Yes
Empty Tank
Alarm
Yes
Storage
Capacity
8 L
Sold Out
£99.99
(inc. VAT)
Attribute Value
Air Flow 840 m3/h
For Rooms
Upto m2
12 m²
Lourve Yes
Empty Tank
Alarm
Yes
Storage
Capacity
12 L
Sold Out
£139.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Air Flow 960 m3/h
For Rooms
Upto m2
13 m²
Lourve Yes
Empty Tank
Alarm
Yes
Storage
Capacity
20 L
Sold Out
£169.99
(inc. VAT)
Attribute Value
Air Flow 960 m3/h
For Rooms
Upto m2
14 m²
Lourve Yes
Empty Tank
Alarm
Yes
Storage
Capacity
22 L
Sold Out
£169.99
(inc. VAT)
Attribute Value
Air Flow 1260 m3/h
For Rooms
Upto m2
14 m²
Lourve Yes
Empty Tank
Alarm
Yes
Storage
Capacity
30 L
Sold Out
£199.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Air Flow 1500 m3/h
For Rooms
Upto m2
15 m²
Lourve Yes
Empty Tank
Alarm
Yes
Storage
Capacity
40 L
Sold Out
£129.95
(inc. VAT)
Attribute Value
| Airflow | 1400 m3/h |
|---|---|
| Casters | Yes |
| Collection Name | Diet |
| Continuous Water Feed | No |
| Cost Pence Per Hour | 5.1 |
| Domestic or Commercial | Commercial |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Finish Or Colour | White |
| Fixed Or Portable | Portable |
| For Conservatories Upto m2 | 7 m² |
| For Rooms Upto m2 | 16 m² |
| Louvre | Yes |
| MPN | DIET50I |
| Number Of Speeds | 3 |
| Old GTIN | 8901791100486 |
| power consumption | 170 W |
| Remote Control | Yes (Supplied) |
| Smart Home Compatible | No |
| Timer | Yes |
| Voltage | 240 V |
| Depth | 360 mm |
| Height | 1345 mm |
| Length | 430 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Width | 360 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.