Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: 0151400004
Quick Find Code: 0151400004
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
BTU
Power
Consumption
For Rooms
Upto m2
Running Costs
(Pence/Hr)
Sound Power
Level
Status
Price
Qty
BTU 9400
Power
Consumption
900 W
For Rooms
Upto m2
32 m²
Running Costs
(Pence/Hr)
27.0
Sound Power
Level
63 dB
Sold Out
£548.95
(inc. VAT)
Attribute Value
BTU 9800
Power
Consumption
2800 W
For Rooms
Upto m2
34 m²
Running Costs
(Pence/Hr)
84.0
Sound Power
Level
64 dB
Sold Out
£599.99
(inc. VAT)
Attribute Value
BTU 10000
Power
Consumption
890 W
For Rooms
Upto m2
40 m²
Running Costs
(Pence/Hr)
26.7
Sound Power
Level
64 dB
Sold Out
£868.95
(inc. VAT)
Attribute Value
BTU 11000
Power
Consumption
1115 W
For Rooms
Upto m2
40 m²
Running Costs
(Pence/Hr)
33.4
Sound Power
Level
63 dB
Sold Out
£749.99
(inc. VAT)
Attribute Value
BTU 9400
Power
Consumption
For Rooms
Upto m2
32 m²
Running Costs
(Pence/Hr)
Sound Power
Level
63 dB
Sold Out
£568.95
(inc. VAT)
Attribute Value
BTU 10000
Power
Consumption
930 W
For Rooms
Upto m2
40 m²
Running Costs
(Pence/Hr)
27.9
Sound Power
Level
64 dB
Sold Out
£728.95
(inc. VAT)
Attribute Value
BTU 11500
Power
Consumption
3520 W
For Rooms
Upto m2
44 m²
Running Costs
(Pence/Hr)
15.6
Sound Power
Level
64 dB
Sold Out
£928.95
(inc. VAT)
Attribute Value
BTU 9000
Power
Consumption
For Rooms
Upto m2
36 m²
Running Costs
(Pence/Hr)
Sound Power
Level
64 dB
In Stock
£648.95
(inc. VAT)
Attribute Value
De'Longhi Pinguino PAC N82 ECO Portable Air Conditioner – Energy Efficient Cooling, Anytime, Anywhere
Stay cool, comfortable, and eco-conscious with the De'Longhi Pinguino PAC N82 ECO Portable Air Conditioner – a perfect blend of innovation, performance, and sustainability. With a sleek, compact design and advanced features, this unit delivers powerful cooling for rooms up to 32m², while maintaining A-Class energy efficiency.
Powerful Cooling with a Conscience
With a cooling capacity of 9400 BTU (2.65 kW), the PAC N82 ECO ensures effective temperature control during even the hottest days. Powered by R290 natural refrigerant gas, it’s up to 696 times more environmentally friendly than traditional gases, emitting zero greenhouse emissions.
Quiet Comfort, Day or Night
Thanks to De'Longhi's innovative Silent Technology, the Pinguino PAC N82 operates at impressively low noise levels (as quiet as 50 dB(A)), even on its highest setting. Whether you're working, relaxing, or sleeping, enjoy a peaceful environment with minimal disruption.
Smart Comfort Features
Multi-Function Performance
Portable & Convenient
With built-in castors and side handles, moving the unit from room to room is effortless. It also includes a 1.2m exhaust hose, window kit, and a 12-hour electronic timer and thermostat for scheduled operation.
Why Choose the Pinguino PAC N82 ECO?
Upgrade your comfort with the De'Longhi Pinguino PAC N82 ECO – the smarter, quieter, and greener way to stay cool.
| Airflow | 350 m3/h |
|---|---|
| Auto Restart | No |
| BTU | 9400 |
| Casters | Yes |
| Collection Name | Pinguino |
| Cost Pence Per Hour | 27.0 |
| Dehumidifying Function | Yes |
| Duct Size Diameter | 130 mm |
| Energy Rating | A |
| Filter Type | Anti-Bacterial Filter |
| Finish Or Colour | White |
| Fixed Or Portable | Portable |
| For Conservatories Upto m2 | 16 m² |
| For Rooms Upto m2 | 32 m² |
| For Rooms Upto m3 | 80 m³ |
| Heating Function | No |
| Hose Length | 1.2 m |
| Hose Supplied | Yes |
| Ioniser | No |
| LCD Display | Yes |
| Louvre | No |
| Material | Plastic |
| Maximum Set Temperature | 30 °C |
| Minimum Set Temperature | 18 °C |
| Minimum Voltage | 220 V |
| Mounting | Floor |
| MPN | 0151400004 |
| Noise Level Maximum | 63 dB |
| Number Of Speeds | 3 |
| Old GTIN | 8004399511828 |
| power consumption | 900 W |
| Refrigerant | R290 |
| Remote Control | Yes (Supplied) |
| Smart Home Compatible | No |
| Timer | Yes |
| Voltage | 240 V |
| Window Kit | No |
| Wi Fi Compatible | No |
| Depth | 395 mm |
| Height | 750 mm |
| Weight | 30 kg |
| Width | 449 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.
You can use our handy BTU calculator to figure this out—simply input the dimensions of your room and how many occupants or devices will be in there, and we will recommend the right air conditioner for you. Wondering what a BTU is, click here to read more.
Yes, portable air conditioners require ducting outside. This is done through a hose, which is typically placed through a window. A window kit is then used to seal and gaps. Often these accessories are included, but always check the product details to see what kind of installation kit is included.
Portable air conditioners naturally remove moisture form the air however some have a special dehumidifying function. This means it can extract the moisture without the cooling function.
Portable air conditioners are very versatile. They can be used as dehumidifiers, fans, and some models can even heat your room! Click here to see all units with a heating function.
All air conditioners come with a flexible hose that can be extended. Extending the hose beyond it’s limits (ie. adding another hose) may compromise the cooling availability of the unit. Please contact us if you need any more details.
Yes, the models we sell have been chosen for their energy efficiency. For example this Meaco 8000BTU unit will cost around 30.9p per hour, or this Devola 10000BTU will cost you around 33.4p per hour (these prices are based on the April 2024 price cap).
Yes, portable air conditioners are the only air conditioning systems that require no installation and work straight out of the box. The only requirement is to plug the unit in and vent it outside with a window kit (make sure to check whether this is included with the unit). Other air conditioners such as wall split systems can only be installed by an F-Gas certified engineer.
Buying does take some consideration, so we've put together a full air conditioning buying guide to help you make the right decision! And if you need even more information, check out all our air conditioning articles.