Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: DVILF100T
Quick Find Code: DVILF100T
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Fan
Speeds
IP
Rating
Extraction
Rate Ltr/Sec
Timer
Humidistat
Status
Price
Qty
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IPX4
Extraction
Rate Ltr/Sec
52 L/s
Timer Yes
Humidistat
In Stock
£49.99
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IPX4
Extraction
Rate Ltr/Sec
52 L/s
Timer No
Humidistat
In Stock
£44.99
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IPX4
Extraction
Rate Ltr/Sec
78 L/s
Timer No
Humidistat
In Stock
£50.01
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IPX4
Extraction
Rate Ltr/Sec
78 L/s
Timer Yes
Humidistat
Sold Out
£55.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Make sure installation is done by a qualified electrician
The Devola in-duct mounted mixed flow extractor fan offers powerful airflow at 187 m³/hour, with a built in timer for automatic turn off making it ideal for applications requiring high air flows with minimal noise. This versatile fan can be mounted in various settings and is compatible with both rigid and flexible ducting of 100mm diameter. Crafted from low-flammable polypropylene, the fan body fits all standard 100mm duct sizes and includes a removable central section for easy cleaning and maintenance. Rated IPX4, it meets Building Regulations Parts F and L. Operating quietly at 27 decibels, the fan ensures a healthy, mold-free environment and features a convenient timer function. With dimensions of 190mm (H) x 167mm (W) x 246mm (L) and a spigot outer diameter of 96mm, it is designed for 100mm duct connections. As a trusted British brand, Devola provides this product with a 5-year warranty and lifetime product support, ensuring reliability and peace of mind for your ventilation needs.
| Airflow | 187 m3/h |
|---|---|
| Applicable Area | Bathroom |
| Colour | White |
| Domestic or Commercial | Domestic |
| Extraction Rate Litres Second | 52 L/s |
| Extractor Type | Inline |
| Fan Size Diameter | 4 in |
| Finish Or Colour | White |
| IP Rating | IPX4 |
| Material | Plastic |
| Minimum Wattage | 20 W |
| Noise Level Maximum | 36 dB |
| Noise Level Minimum | 27 dB |
| Number Of Speeds | 2 |
| power consumption | 33 W |
| Timer | Yes |
| Voltage | 230 V |
| Wattage | 33 W |
| Depth | 257 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Height | 207 mm |
| Weight | 1.96 kg |
| Width | 196 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.