Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: AH524903
Quick Find Code: AH524903
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Power
Consumption
Height
Width
Depth
Timer
Status
Price
Qty
Power
Consumption
300 W
Height 575 mm
Width 410 mm
Depth 127 mm
Timer Yes
In Stock
£187.74
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
500 W
Height 575 mm
Width 410 mm
Depth 127 mm
Timer Yes
In Stock
£192.56
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
750 W
Height 575 mm
Width 490 mm
Depth 127 mm
Timer Yes
In Stock
£225.86
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1000 W
Height 575 mm
Width 490 mm
Depth 127 mm
Timer Yes
In Stock
£254.79
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1250 W
Height 575 mm
Width 651 mm
Depth 127 mm
Timer Yes
Sold Out
£289.94
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1500 W
Height 575 mm
Width 732 mm
Depth 127 mm
Timer Yes
Sold Out
£302.36
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
2000 W
Height 575 mm
Width 973 mm
Depth 127 mm
Timer Yes
Sold Out
£351.45
(inc. VAT)
Attribute Value
The Atlantic Accessio 300W Thermofluid Radiator (AH524903) is designed for efficiently heating very small spaces or targeted areas. With its 300W capacity, it delivers focused warmth, ensuring comfort in compact environments.
Featuring advanced thermofluid technology, this radiator provides consistent and even heat distribution, effectively maintaining a cozy atmosphere without cold spots. Its ultra-slim design is perfect for tight spaces, allowing for discreet and unobtrusive installation.
The user-friendly controls enable easy and precise temperature adjustments, offering you full control over your comfort. Built from high-quality materials, the Accessio 300W radiator is durable and reliable, ensuring long-lasting performance with minimal maintenance.
| Battery Backup | Yes |
|---|---|
| Current Amps | 1.3 A |
| Display Type | Digital |
| Domestic or Commercial | Domestic |
| Eco Mode | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Frost Protection | Yes |
| IP Rating | IPX4 |
| LCD Display | Yes |
| Main Switch Rated Current | 240 A |
| Mounting | Wall |
| Number of Modes | 3 |
| power consumption | 300 W |
| Safety Lock | Yes |
| Safety Thermostat | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Timer | Yes |
| Voltage | 230 V |
| Wattage | 300 W |
| Depth | 127 mm |
| Height | 575 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Width | 410 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.