Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: AH503115
Quick Find Code: AH503115
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Power
Consumption
Height
Width
Depth
Timer
Status
Price
Qty
Power
Consumption
1500 W
Height 530 mm
Width 594 mm
Depth 138 mm
Timer Yes
Sold Out
£244.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
500 W
Height 530 mm
Width 372 mm
Depth 129 mm
Timer Yes
In Stock
£180.17
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
750 W
Height 530 mm
Width 372 mm
Depth 129 mm
Timer Yes
Sold Out
£207.53
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1000 W
Height 530 mm
Width 446 mm
Depth 129 mm
Timer Yes
Sold Out
£180.86
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1500 W
Height 1350 mm
Width 450 mm
Depth 135 mm
Timer Yes
Sold Out
£279.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
2000 W
Height 530 mm
Width 742 mm
Depth 138 mm
Timer Yes
Sold Out
£265.95
(inc. VAT)
Attribute Value
The Agilia IO enhances the features of the original Agilia electric radiator by introducing CozyTouch compatibility, allowing users to wirelessly control the radiator via their smartphone or tablet.
With its sleek, modern, and symmetrical design, the Agilia IO seamlessly fits into any home decor. Its slim and compact build combines comfort, energy efficiency, and space-saving benefits into one elegant solution.
Like an electric panel radiator, the Agilia IO offers convection heating for quick, even heat distribution, ensuring optimal home comfort. It's easy to install, making it simple to add multiple Agilia IO radiators throughout your home.
The Agilia IO is equipped with double heating elements for faster heat-up times and features an open window detection system that adjusts energy consumption to prevent waste. With user-friendly digital controls, an energy consumption indicator, and three programmable modes, the Agilia IO offers up to 45% energy savings and is ERP compliant.
| Smart Home Compatible With | Cozytouch |
|---|---|
| Battery Backup | Yes |
| Current Amps | 6.5 A |
| Digital Controls | Yes |
| Display Type | Digital |
| Domestic or Commercial | Domestic |
| Eco Mode | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| LCD Display | Yes |
| Main Switch Rated Current | 240 A |
| Mounting | Wall |
| Number of Modes | 3 |
| power consumption | 1500 W |
| Safety Lock | Yes |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Timer | Yes |
| Voltage | 230 V |
| Wattage | 1500 W |
| Wireless | Yes |
| Depth | 138 mm |
| Height | 530 mm |
| Weight | 9 kg |
| Width | 594 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.