Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: AH500107
Quick Find Code: AH500107
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Power
Consumption
Height
Width
Depth
Timer
Status
Price
Qty
Power
Consumption
1250 W
Height 453 mm
Width 517 mm
Depth 102 mm
Timer Yes
Sold Out
£100.50
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
500 W
Height 453 mm
Width 370 mm
Depth 102 mm
Timer Yes
Discontinued
£94.55
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
750W
Height 453mm
Width 370mm
Depth 102mm
Timer Yes
Sold Out
£104.25
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1000 W
Height 453 mm
Width 447 mm
Depth 102 mm
Timer Yes
Sold Out
£100.50
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1500 W
Height 453 mm
Width 590 mm
Depth 102 mm
Timer Yes
Sold Out
£120.25
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
2000 W
Height 453 mm
Width 740 mm
Depth 102 mm
Timer Yes
Sold Out
£118.25
(inc. VAT)
Attribute Value
The Atlantic F127 electric panel radiator utilises convection heating to quickly warm any room and with a simple cosmetic design can fit into any home deco design with ease.
Equipped with easy to use heating controls, the Atlantic F127 electric panel radiator offers the user a wide range of features that include 24 hour, 7 days a week programming allowing the F127 radiator to cover a multitude of home living lifestyles depending on the user's needs.
Featuring open window detection which allows the F127 panel radiator to monitor its energy usage and with a high precision thermostat the Atlantic F127 electric panel radiator can offer the end user up to 25% energy savings.
With its simple design and easy fixings, the Atlantic F127 electric panel radiator has been designed to be easily fitted letting you install a high volume of these electric panel radiators with ease.
| Battery Backup | Yes |
|---|---|
| Current Amps | 5.3 A |
| Domestic or Commercial | Domestic |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulated | Yes |
| IP Rating | IP24 |
| LCD Display | Yes |
| Main Switch Rated Current | 240 A |
| Mounting | Wall |
| Number of Modes | 2 |
| power consumption | 1250 W |
| Safety Lock | Yes |
| Safety Thermostat | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Timer | Yes |
| Voltage | 240 V |
| Wattage | 1250 W |
| Depth | 102 mm |
| Height | 453 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Width | 517 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.