Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: SIL100PIR
Quick Find Code: SIL100PIR
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Fan
Speeds
IP
Rating
Extraction
Rate Ltr/Sec
Timer
Humidistat
Status
Price
Qty
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP45
Extraction
Rate Ltr/Sec
26 L/s
Timer Yes
Humidistat No
In Stock
£99.23
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP45
Extraction
Rate Ltr/Sec
26 L/s
Timer No
Humidistat No
In Stock
£36.70
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP45
Extraction
Rate Ltr/Sec
26 L/s
Timer Yes
Humidistat No
In Stock
£46.04
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP45
Extraction
Rate Ltr/Sec
26 L/s
Timer Yes
Humidistat Yes
In Stock
£85.31
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP45
Extraction
Rate Ltr/Sec
26 L/s
Timer Yes
Humidistat No
In Stock
£71.35
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP45
Extraction
Rate Ltr/Sec
26 L/s
Timer No
Humidistat No
In Stock
£39.38
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP45
Extraction
Rate Ltr/Sec
26 L/s
Timer Yes
Humidistat No
In Stock
£73.45
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP57
Extraction
Rate Ltr/Sec
26 L/s
Timer No
Humidistat No
In Stock
£125.48
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP57
Extraction
Rate Ltr/Sec
26 L/s
Timer Yes
Humidistat No
Sold Out
£188.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Envirovent Silent 100mm 4" Ultra Quiet WC & Bathroom Extractor Fan with PIR Sensor - SIL100PIR
The Envirovent SIL100PIR SILENT100 white silent IP45 axial extractor fan with PIR sensor which automatically starts the fan when detecting movement within 4 metres, has a stylish design suitable for wall or ceiling mounting in toilets and bathrooms.
The motor is mounted on silent elastic blocks, the fans deliver incredibly silent running and exceptional performance. Complies with all current building regulations.
Fitted with pilot light, backdraught shutter, and airflow guide vanes as standard to improve pressure development and performance.
Also comes eqquipped with a adjustable timer which after disconnection, the shut off time can be delayed between 1 and 30 minutes.
Fitted with a PIR sensor that automatically starts the fan when it detects movement at a maximum of 4m. It requires both a switched supply and a permanent life and earth.
The SIL100PIR is one of the more powerful bathroom fans, operating at 95m³/hr but is also one of the quietest and is barely audible when in use.
| Airflow | 95 m3/h |
|---|---|
| Applicable Area | Bathroom, Kitchen, Utility Room |
| Bathroom Zones | 1, 2, 3 |
| Collection Name | Silent |
| Duct Size Diameter | 100 mm |
| Extraction Rate Litres Second | 26 L/s |
| Extractor Type | Axial |
| Fan Size Diameter | 4 in |
| Finish Or Colour | White |
| Humidistat | No |
| IP Rating | IP45 |
| Lip Depth | 25 mm |
| Luckins Code | 389805298 |
| Material | Plastic |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| MPN | SIL100PIR |
| Noise Level Maximum | 26 dB |
| Number Of Speeds | 2 |
| Old GTIN | 8413893272263 |
| power consumption | 8 W |
| Timer | Yes |
| Voltage | 230 V |
| Depth | 127 mm |
| Height | 158 mm |
| Length | 127 mm |
| Weight | 0.57 kg |
| Width | 158 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.