Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: SILMV160/100S
Quick Find Code: SILMV160/100S
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Fan
Speeds
IP
Rating
Extraction
Rate Ltr/Sec
Timer
Humidistat
Status
Price
Qty
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
50 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£56.96
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
50 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£56.96
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
50 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£57.23
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
67 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£146.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
67 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£157.45
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
106 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£188.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
2
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
106 L/s
Timer
Humidistat
Sold Out
£202.13
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
3
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
161 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£288.23
(inc. VAT)
Attribute Value
The SILMV160/100S is an ultra-quiet in-line duct fan designed for both domestic and commercial applications. It features a patented silent axial motor and is equipped with sound absorbent insulation, making it one of the quietest in-line fans available. The fan is IP44 rated and includes sealed-for-life ball bearings for enhanced durability. It operates with a two-speed motor, providing flexibility in performance. The compact, low-profile design allows for easy installation and maintenance, and it can be connected at any point along the ventilation duct without performance loss
| Airflow | 180 m3/h |
|---|---|
| Applicable Area | Bathroom, Kitchen, Utility Room |
| Bathroom Zones | 2, 3 |
| Collection Name | Silent MV |
| Duct Size Diameter | 100 mm |
| Extraction Rate Litres Second | 50 L/s |
| Extractor Type | Inline |
| Fan Size Diameter | 4 in |
| Finish Or Colour | White |
| IP Rating | IP44 |
| Luckins Code | 389805544 |
| Material | Plastic |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| MPN | SILMV160/100S |
| Noise Level Maximum | 24 dB |
| Noise Level Minimum | 22 dB |
| Number Of Speeds | 2 |
| power consumption | 29 W |
| Voltage | 230 V |
| Height | 191 mm |
| Length | 232 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Width | 151 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.