Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: PKC-3.0-0316
Quick Find Code: PKC-3.0-0316
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Status
Price
Qty
Sold Out
£75.06
(inc. VAT)
Attribute Value
Sold Out
£108.54
(inc. VAT)
Attribute Value
In Stock
£138.78
(inc. VAT)
Attribute Value
In Stock
£86.94
(inc. VAT)
Attribute Value
Sold Out
£48.06
(inc. VAT)
Attribute Value
Sold Out
£67.20
(inc. VAT)
Attribute Value
Heat Mat 316W, 23m Underfloor Heating Cables 1.6m2-3.2m2 - PKC-3.0-0316
3mm Pro Range heating cable supplied with fixing tapes for heating beneath nearly any floor covering. This loose cable is particularly suitable for very small or irregularly shaped rooms where the cable-to-cable distance can be varied as required. The cable spacing dictates the output of the system per square meter and with the correct output the cables can provide primary and secondary heating in even badly insulated rooms. Supplied with a 2m coldtail and robust 100% earth shielded heating cable and coldtail to comply with the 18th Edition, and covered by Heat Mat's Lifetime Warranty.
| Applicable Area | Home |
|---|---|
| Bathroom Zones | 0 |
| Cable Diameter | 3 mm |
| Cold Tail Length | 2 m |
| Collection Name | Pro Range |
| Current Amps | 1.4 A |
| Directive Compliance | BEAB |
| Domestic or Commercial | Domestic |
| Equivalent Wattage | 316 W |
| Insulated | Yes |
| IP Rating | IPX7 |
| Lot20 Compliant | Yes |
| Luckins Code | 389519814 |
| power consumption | 316 W |
| Voltage | 230 V |
| Earthing Type | Aluminium Earth Shield |
| Floor Area Coverage Max | 3.2 m² |
| Floor Area Coverage Min | 1.6 m² |
| Floor CoveringType | Tiles, Porcelain, Stone, Marble |
| Height | 3 mm |
| Length | 23000 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Width | 270 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.