Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: EH1550
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Power
Consumption
Height
Width
Depth
Timer
Status
Price
Qty
Power
Consumption
500 W
Height 405 mm
Width 440 mm
Depth 110 mm
Timer Yes
Sold Out
£69.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
2000 W
Height 405 mm
Width 970 mm
Depth 80 mm
Timer
Sold Out
£118.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1000 W
Height 405 mm
Width 530 mm
Depth 110 mm
Timer Yes
Sold Out
£89.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1000 W
Height 405 mm
Width 680 mm
Depth 80 mm
Timer Yes
Sold Out
£104.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
1000 W
Height 400 mm
Width 460 mm
Depth 107 mm
Timer Yes
In Stock
£84.99
(inc. VAT)
Attribute Value
Power
Consumption
500 W
Height 400 mm
Width 460 mm
Depth 107 mm
Timer Yes
In Stock
£74.99
(inc. VAT)
Attribute Value
| Cost Pence Per Hour | 16.0 |
|---|---|
| Digital Controls | No |
| Finish Or Colour | White |
| IP Rating | IP24 |
| LCD Display | Yes |
| Lot20 Compliant | Yes |
| Mounting | Wall |
| MPN | EH1550 |
| Old GTIN | 5021196713005 |
| Overheat Safety | Yes |
| power consumption | 500 W |
| Safety Thermostat | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Timer | Yes |
| Type Of Heater | Panel Heater |
| Voltage | 230 V |
| Depth | 110 mm |
| Height | 405 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Width | 440 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.