Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: CF200S
Quick Find Code: CF200S
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Fan
Speeds
IP
Rating
Extraction
Rate Ltr/Sec
Timer
Humidistat
Status
Price
Qty
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
31 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£41.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP24
Extraction
Rate Ltr/Sec
25 L/s
Timer Yes
Humidistat Yes
In Stock
£53.48
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP24
Extraction
Rate Ltr/Sec
25 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£37.01
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
25 L/s
Timer Yes
Humidistat
In Stock
£68.20
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
25 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£28.25
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
25 L/s
Timer Yes
Humidistat
In Stock
£33.34
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP24
Extraction
Rate Ltr/Sec
31 L/s
Timer Yes
Humidistat Yes
In Stock
£60.85
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP24
Extraction
Rate Ltr/Sec
31 L/s
Timer Yes
Humidistat Yes
In Stock
£73.45
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP24
Extraction
Rate Ltr/Sec
31 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£49.09
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP24
Extraction
Rate Ltr/Sec
31 L/s
Timer
Humidistat
In Stock
£47.20
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
31 L/s
Timer Yes
Humidistat
In Stock
£35.02
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
1
IP
Rating
IP24
Extraction
Rate Ltr/Sec
31 L/s
Timer Yes
Humidistat
In Stock
£48.25
(inc. VAT)
Attribute Value
The CF200S is a high-pressure centrifugal extractor fan designed by Manrose for demanding ventilation situations in bathrooms, toilets, cloakrooms and utility rooms. It is part of their CF200 range which delivers an extraction rate of 110 m³/hr (31 litres per second).
This “standard” version is intended for remote switching (via a light switch or separate fan switch) rather than including built-in timer or pull-cord controls. It uses a simple two-wire connection, making it straightforward and flexible for conventional installations.
Built for durability and performance, the unit is manufactured in high-impact ABS thermoplastic and includes a spring-operated non-return (back-draught) flap to prevent unwanted airflow when the fan is off. It supports both wall or ceiling mounting using standard 100 mm (4″) ducting and meets building regulation requirements for ventilation (F1).
| Airflow | 110 m3/h |
|---|---|
| Applicable Area | Bathroom, Kitchen, Laundry Room, Toilet |
| Backdraft Shutter | Yes |
| Extraction Rate Litres Second | 31 L/s |
| Extractor Type | Centrifugal |
| Fan Size Diameter | 4 in |
| Finish Or Colour | White |
| Installation Kit | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Lip Depth | 90 mm |
| Minimum Voltage | 220 V |
| Mounting | Ceiling, Wall |
| MPN | CF200S |
| Number Of Speeds | 1 |
| Old GTIN | 5060340486785 |
| power consumption | 17 W |
| Voltage | 240 V |
| Height | 185 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Width | 260 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.