Compare the range
Your Basket: £0.00
Your order is eligible for free* delivery
Add more for free* delivery
Call us: 0800 865 4567 or 0121 250 2186
Monday to Friday: 9:00am - 5:00pm
Quick Find Code: MF125T
Quick Find Code: MF125T
Please add quantity to a product to add it to cart
Product
Fan
Speeds
IP
Rating
Extraction
Rate Ltr/Sec
Timer
Humidistat
Status
Price
Qty
Fan
Speeds
3
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
86 L/s
Timer Yes
Humidistat
In Stock
£86.05
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
3
IP
Rating
IPX4
Extraction
Rate Ltr/Sec
50 L/s
Timer No
Humidistat
In Stock
£50.51
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
3
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
50 L/s
Timer Yes
Humidistat
In Stock
£52.95
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
3
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
86 L/s
Timer No
Humidistat
In Stock
£78.74
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
3
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
111 L/s
Timer No
Humidistat
In Stock
£89.93
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
3
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
111 L/s
Timer Yes
Humidistat
In Stock
£100.28
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
3
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
200 L/s
Timer No
Humidistat
In Stock
£123.38
(inc. VAT)
Attribute Value
Fan
Speeds
3
IP
Rating
IP44
Extraction
Rate Ltr/Sec
200 L/s
Timer Yes
Humidistat
In Stock
£141.75
(inc. VAT)
Attribute Value
Manrose MF125T 125mm In-Line Mixed Flow Extractor Fan with Timer
This Manrose in-duct mounted mixed flow fans have been designed to produce higher working pressures for applications that require high air flows, with low relative noise. Mixflo fans can be mounted in a variety of applications as shown and are suitable for use with either rigid or flexible ducting.
It features high-quality ball bearings, long life motors, continuously rated and warranted for a minimum of 30,000 hours or 3 years. Easy installation and maintenance with the fan assembly easily removed from rigid ducting installations using the specially designed construction.
Specifications
| Airflow | 310 m3/h |
|---|---|
| Applicable Area | Bathroom, Commercial, Kitchen, Laundry Room, Office, Toilet, Warehouse |
| Collection Name | Mix-Flo |
| Extraction Rate Litres Second | 86 L/s |
| Extractor Type | Inline |
| Fan Size Diameter | 5 in |
| Finish Or Colour | Black |
| Installation Kit | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Minimum Voltage | 220 V |
| Mounting | Ceiling |
| MPN | MF125T |
| Number Of Speeds | 3 |
| Old GTIN | 5020953650218 |
| power consumption | 28 W |
| Timer | Yes |
| Voltage | 240 V |
| Height | 230 mm |
| Length | 260 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Width | 162 mm |
We always aim to dispatch your order for delivery on the next working day. Simply place your order before the same-day dispatch cut-off time. The countdown timer on the product page shows this cut-off time. While we work with trusted couriers, delivery times cannot be guaranteed.
Free UK Delivery on All Qualifying Orders Over £50. Orders under £50 will incur a £5.90 Delivery Fee.This Excludes Delivery to the Scottish Highlands, Offshore Islands and Northern Ireland. These will be charged at an extra rate, which will be calculated at the checkout.
Heavier Items may also incur an extra fee.